XX REAL - realitná kancelária

Mlynská Bašta

známe miesto, nové príbehy

Hypocentrum

Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Desať rokov. Za toľko sa vráti investícia

Za vyššie ceny nehnuteľností môžu aj pribúdajúce byty v novostavbách, prezrádza pre HN Michal Zajíček, analytik trhu s realitami.

Ceny nehnuteľností za posledný štvrťrok mierne narástli, a to takmer o pol percenta. Čo vplýva na ich mierny nárast?
Nárast cien pozorujeme iba v segmente sekundárne ponúkaných nehnuteľností. Na sekundárnom trhu však treba podotknúť, že ide o ceny, za ktoré by predávajúci chceli svoje nehnuteľnosti predať. Reálna cena je takmer v každom prípade nižšia. Taktiež je v nej zahrnutá provízia sprostredkovateľa.
 
V čom je podľa vás príčina nárastu cien?
Za postupným nárastom cien na sekundárnom trhu vidíme čoraz vyšší počet bytov v novostavbách, za ktoré si predávajúci, pochopiteľne, pýtajú viac ako pri starších nehnuteľnostiach.
 
Chceme investovať do nehnuteľností. Mohli by ste mi poradiť, aké typy nehnuteľnosti sú najvhodnejšie z dlhodobého hľadiska?
Do bytov sa oplatí investovať v projektoch, ktoré sú situované čo najbližšie k centru. Napríklad v Bratislave ideálne na hranici okresu Bratislava I, respektíve v jeho blízkosti. Cena bytov tu nemusí byť prehnane vysoká a dosiahnuteľná výška nájmu je stále zaujímavá. Vhodným investičným produktom počas uplynulého obdobia boli napríklad projekty Panorama City, Miletičova 5, alebo projekt byty Stromová.
 
Ktoré faktory by sme mali zvážiť pri kúpe bytu či domu?
Z hľadiska faktorov, ktoré pri investovaní odporúčame zvážiť, je v prvom rade lokalita. Ideálne ľahko dostupné centrum, samozrejme, cena verzus dosiahnuteľný nájom, parkovanie, balkón alebo iný exteriér, kvalita a vybavenie bytu. Netreba zabúdať ani na poplatky za energie – najmä za teplo, ktoré tvoria najväčšiu položku pri bývaní.
 
Podľa vašich skúseností preferujú ľudia skôr novostavby či staršie byty, do ktorých musia v budúcnosti ešte investovať?
Preferencia je jednoznačne v prospech novostavieb. Na druhej strane, pre mnohých kupujúcich je dostupnejšia kúpa staršej nehnuteľnosti v porovnaní s novostavbou, aj v prípade, že potrebuje rekonštrukciu.
 
Do ktorého typu nehnuteľností by ste vy osobne investovali svoje peniaze?
Napríklad dvojizbový byt, asi 50 štvorcových metrov, v širšom centre Bratislavy, približne za 80- až 90-tisíc eur. 
 
Ak chceme na nehnuteľnosti zarobiť, ako to urobiť? Kúpiť nehnuteľnosť, prenajať či ju ďalej predať?
V najbližších rokoch nepredpokladám výrazný nárast cien bytov. V súčasnosti je pri cenách bytov a štandardnej výške nájmov možné očakávať návratnosť investície približne do 10  rokov. Vhodná je aj investícia do pôdy, respektíve stavebných pozemkov.
 
Originál článku tu
Novinky a aktuality
11.4.2016 Realitný trh prekvitá: O ktoré novostavby v Bratislave je najväčší záujem Na bratislavskom rezidenčnom trhu sa na začiatku ...
25.1.2016 Zdražovanie bytov bude pokračovať aj tento rok Slováci budú musieť vynaložiť väčšie výdavky spojené s kúpou nehnuteľnosti aj v ...
14.1.2016 V minulom roku pribudol v Bratislave rekordný počet nových bytov Bratislavský rezidenčný trh novostavieb priniesol ku koncu ...
16.1.2016 Slovensko nie je Európa. Aspoň v nájomnom bývaní Modelový príklad: stredne veľké nemecké mesto, v ktorom žije štvorčlenná rodina. ...
4.11.2015   Aktivitu na rezidenčnom trhu v 3. štvrťroku nezastavil ani letný útlm. Práve naopak. Výstavba i predaj bytov v hlavnom ...
V krátkosti o nás

Aby sme proces získania vašej vysnívanej nehnuteľnosti čo najviac zjednodušili, vytvorili sme nový koncept služieb. Spojili sme služby realitnej kancelárie XX REAL a Hypocentra pod „jednu strechu“. 

Garanciou kvality sú vyše 10-ročné skúsenosti so sprostredkovaním finančných služieb a rovnako silné skúsenosti s realitným trhom.
 
Nestrácajte čas hľadaním, triedením a štúdiom všetkých potrebných informácií. Získajte ponuku financovania a bývania pripravenú presne pre vaše potreby.

Mgr. Miriam Horňáková