XX REAL - realitná kancelária

Mlynská Bašta

známe miesto, nové príbehy

Hypocentrum

Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Oživenie trhu s bratislavskými realitami, ponuka nových bytov rastie

 

Celková ponuka voľných bytov v bratislavských projektoch po dlhom období poklesu opäť narástla. Na trhu je niečo viac ako 100 projektov s ponukou 2 790 bytov. Druhý bratislavský okres stratil v treťom kvartáli svoje dlhodobé prvenstvo v objeme predávaných bytových jednotiek. V súčasnosti víťazí tretí bratislavský okres, kde sa v 23 projektoch predáva spolu viac ako 730 bytov. Značnou mierou sa o to pričinili štyri nové projekty, ktoré odštartovali predaj viac ako 400 nových bytov.

 

Medzi nimi nájdeme aj dlhšie očakávaný projekt na Račianskej ulici s názvom Pri Mýte, pričom na tejto parcele bola v nedávanej minulosti naplánovaná výstavba iného projektu - Slovany. Nové projekty sa začali predávať vo všetkých bratislavských okresoch, okrem prvého. Spolu na trh priniesli 644 nových bytov, ktoré sú prevažne určené pre stredný segment trhu.

 

Naďalej dominuje počet bytov v rozostavaných projektoch, ktorých je o 83% viac ako dokončených bytov. Celú ponuku dopredalo v treťom kvartáli osem projektov, medzi nimi projekty štartovacieho bývania – Ružinovská 1 a Byty Stromová. Štartovacie byty je možné nájsť už len v druhej etape projektu DORNYK. „Existujúca ponuka sa rýchlo vypredala a ďalšie takéto byty na trh neprišli. Posledné byty sa dopredávajú aj vo väčších známych projektoch Manhattan a Tri Veže, dodáva Michal Zajíček, analytik realitného trhu.

 

 

Tohtoročné leto sa po niekoľkých rokoch, počas ktorých neboli zaznamenané znateľné sezónne výpadky dopytu, podpísalo na poklese dopytu najvýraznejšie. Ochladnutie dopytu pravdepodobne vyvolala vypredaná ponuka cenovo dostupných štartovacích bytov, respektíve tieto lacné byty výrazne ovplyvnili dopyt v minulosti a súčasný dopyt možno považovať za normálny.

Priemerná cena voľných bytovsa udržala nad úrovňou 1 800 EUR/m2 bez DPH. So zľavami sa môžeme stretnúť v prípade dokončených projektov, ktoré majú ešte stále širokú ponuku bytov. Naopak zvyšovanie cenníkových cien, respektíve uvádzacích cien sú avizované takmer pri všetkých projektoch predávajúcich takpovediac z papiera, ale hlavne za predpokladu úspešného predpredaja.

 

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi bol tretí kvartál na hypotéky pomerne silný. Spôsobili to úrokové sadzby, ktoré sa vo viacerých bankách dostali pod úroveň 2,5%. Mnohé banky však začali prísnejšie posudzovať žiadosti o 100% hypotekárne úvery. Tento trend sa týka hlavne slobodných žiadateľov (jeden žiadateľ o úver), bez vysokoškolského vzdelania, s príjmom na úrovni priemernej mzdy, hovorí Tomáš Ziegler, hypotekárny špecialista Hypocentrum VIENNA GATE.

 

 

Autor: Ing. arch. Michal Zajíček
Zdroj: realitná kancelária XX REALHypocentrum

 

 

 

Novinky a aktuality
11.4.2016 Realitný trh prekvitá: O ktoré novostavby v Bratislave je najväčší záujem Na bratislavskom rezidenčnom trhu sa na začiatku ...
25.1.2016 Zdražovanie bytov bude pokračovať aj tento rok Slováci budú musieť vynaložiť väčšie výdavky spojené s kúpou nehnuteľnosti aj v ...
14.1.2016 V minulom roku pribudol v Bratislave rekordný počet nových bytov Bratislavský rezidenčný trh novostavieb priniesol ku koncu ...
16.1.2016 Slovensko nie je Európa. Aspoň v nájomnom bývaní Modelový príklad: stredne veľké nemecké mesto, v ktorom žije štvorčlenná rodina. ...
4.11.2015   Aktivitu na rezidenčnom trhu v 3. štvrťroku nezastavil ani letný útlm. Práve naopak. Výstavba i predaj bytov v hlavnom ...
V krátkosti o nás

Aby sme proces získania vašej vysnívanej nehnuteľnosti čo najviac zjednodušili, vytvorili sme nový koncept služieb. Spojili sme služby realitnej kancelárie XX REAL a Hypocentra pod „jednu strechu“. 

Garanciou kvality sú vyše 10-ročné skúsenosti so sprostredkovaním finančných služieb a rovnako silné skúsenosti s realitným trhom.
 
Nestrácajte čas hľadaním, triedením a štúdiom všetkých potrebných informácií. Získajte ponuku financovania a bývania pripravenú presne pre vaše potreby.

Mgr. Miriam Horňáková