XX REAL - realitná kancelária

Mlynská Bašta

známe miesto, nové príbehy

Hypocentrum

Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Realitný trh prekvitá: O ktoré novostavby v Bratislave je najväčší záujem

Na bratislavskom rezidenčnom trhu sa na začiatku tohto roka predalo od krízy najviac bytov. Pomohli tomu aj extrémne nízke úroky na hypotékach na bývanie.

Na bratislavskom rezidenčnom trhu sa na začiatku tohto roka predalo od krízy najviac bytov, spolu 1 200. Rekord prekonal aj počet nových projektov, ktoré rozšírili ponuku nehnuteľností. Celkovo pribudlo osem úplne nových projektov a šesť existujúcich spustilo ďalšiu etapu v predaji. Vyplýva to z údajov realitnej kancelárie LEXXUS, Ringo.sk a Hypocentrum finančné služby.

Najvyšší počet nových bytov priniesol na trh štvrtý bratislavský okres, kde suverénne viedol projekt Mamapapa s ponukou 115 bytov. Najslabšia ponuka bola v Starom meste a v Petržalke.

„V prvom kvartáli 2016 sa trh celkovo rozrástol o 980 nových bytov, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2015 nárast o viac ako 80 percent,“ informuje Peter Ondrovič.

Historicky najnižšie úrokové sadzby

Medzi tri najžiadanejšie projekty patrili Petržalka city, kde sa zazmluvnilo 59 bytov, len o dva projekty menej zazmluvnil projekt Greenvia vo štvrtom bratislavskom okrese. Rebríček uzatvoril projekt Oppidum v Podunajských Biskupiciach s 28 bytmi.

Predaju bytov pomohli aj historicky najnižšie úrokové sadzby. Ku koncu februára banky naplno rozbehli svoje kampane a hypotéky ponúkali za úrok už od 1,19 percent. O turbulenciu na hypotekárnom trhu sa postaral aj nový zákon o úveroch na bývanie, ktorý stanovil bankám strop na poplatok za predčasné splatenie úveru, a to max. na 1 percento zo zostatkovej sumy úveru.

Dlhodobo si prevahu v novej ponuke developerských projektov držia dvojizbové byty, ani prvý kvartál roku 2016 nebol výnimkou.„V tejto kategórii bytov pribudlo na trh 416 jednotiek, čo predstavuje zhruba 42 percent z celkovej ponuky bytov v sledovanom kvartáli,“ dodáva Ondrovič.

Cena bytov rastie

Ku koncu marca 2016 bolo na trhu 2 622 voľných bytov, z toho 755 ich bolo k dispozícii k okamžitému nasťahovaniu a zvyšok bol v štádiu rozostavania. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom ide o pokles o viac ako 7,5 percent.

„Avizovaný rast cien nehnuteľností kupujúci v prvom kvartáli zatiaľ nepocítili. Kúpa bytu ich stála v priemere o 3,5 percent menej ako na konci roku 2015,“ vysvetľuje Ondrovič.

Iné to však bude v nasledujúcom období, nakoľko priemerná cena voľných bytov postupne rastie. Aktuálne je na hodnote približne 1 902 eur za m2 bez DPH, ku koncu tohto roka to môže byť už viac ako 1 970 eur za m2 bez DPH.

Zdroj: Dnes24.sk

Novinky a aktuality
11.4.2016 Realitný trh prekvitá: O ktoré novostavby v Bratislave je najväčší záujem Na bratislavskom rezidenčnom trhu sa na začiatku ...
25.1.2016 Zdražovanie bytov bude pokračovať aj tento rok Slováci budú musieť vynaložiť väčšie výdavky spojené s kúpou nehnuteľnosti aj v ...
14.1.2016 V minulom roku pribudol v Bratislave rekordný počet nových bytov Bratislavský rezidenčný trh novostavieb priniesol ku koncu ...
16.1.2016 Slovensko nie je Európa. Aspoň v nájomnom bývaní Modelový príklad: stredne veľké nemecké mesto, v ktorom žije štvorčlenná rodina. ...
4.11.2015   Aktivitu na rezidenčnom trhu v 3. štvrťroku nezastavil ani letný útlm. Práve naopak. Výstavba i predaj bytov v hlavnom ...
V krátkosti o nás

Aby sme proces získania vašej vysnívanej nehnuteľnosti čo najviac zjednodušili, vytvorili sme nový koncept služieb. Spojili sme služby realitnej kancelárie XX REAL a Hypocentra pod „jednu strechu“. 

Garanciou kvality sú vyše 10-ročné skúsenosti so sprostredkovaním finančných služieb a rovnako silné skúsenosti s realitným trhom.
 
Nestrácajte čas hľadaním, triedením a štúdiom všetkých potrebných informácií. Získajte ponuku financovania a bývania pripravenú presne pre vaše potreby.

Mgr. Miriam Horňáková